FANDOM


"Księga będzie rosła w siłę w raz z Wami. Czasem Wy dodacie coś do niej, czasem ona Was czegoś nauczy."
Melinda Warren do Czarodziejek.

Księga Cieni - często nazywana po prostu, to magiczna księga czarownic z rodu Warren. Jest ona najpotężniejszą i najbardziej pożądaną Księgą Cieni na całym świecie, ma ponad 300 lat. Księga jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, odkąd została stworzona przez Melindę Warren w XVII wieku.

Oprócz informacji o samym czarostwie, księga zawiera wiele informacji na temat istnień magicznych, w tym demonów, czarnoksiężników i innych wcieleń zła.

Zawiera również wiele zaklęć i przepisów na eliksiry, które zostały głównie napisane przez Penny Halliwell.

Historia

9def7f2abd3111adfa5e95ac6ed17e00

Prue i Phoebe przy Księdze Cieni.

Księgę zaczęła pisać Melinda Warren, która dała początek rodu najpotężniejszych czarownic w roku 1693. Jest to mała rozbieżność, gdyż jak wiadomo Melinda zginęła w 1692, jednak jest również możliwe, że Melinda stworzyła ją w 1692, a jej córka Prudence dodała coś od siebie po śmierci matki. Na początku była cienka, jednak rosła w raz z każdym kolejnym pokoleniem Warren, które dodawało tam informacje - potrzebne przyszłym czarownicom. Po tym jak Melinda spłonęła na stosie, księga została przekazana jej córce, która przekazała księgę dalszym pokoleniom.

Penny Halliwell często mówiła, że jest autorką wielu eliksirów jak np. Eliksir Unicestwienia Złej Wiedźmy, lecz jedynymi stronami w księdze, których jesteśmy pewni, że została przez nią napisana są: strona o Nekromancie, o Lodziarzu, i o Gamillu.

Patty Halliwell dodała informacje o Barbasie - demonie strachu, oraz stronę o opiece nad magicznym dzieckiem. 

Czarodziejki dodały informacje, zaklęcia i mikstury dla przyszłych pokoleń. Piper dodała więcej informacji na temat Zaklęcia Pewności Siebie, którego później użyła na kelnerze w Quake, które za mocno zwiększyła o czym wspomniała w zaklęciu - używając podwójnej ilości składników. Pierwsze zaklęcie, które dodały razem to zaklęcie odegnania Woogymana. Phoebe dodała stronę o Cole'u Turnerze - ludzkiej formie Belthazora, wliczając informacje osobiste - ulubiona potrawa, hobby - wszystko co może być potrzebne przyszłym wiedźmom - po tym jak złamał jej serce. Dokładnie tak samo zrobiła Penny tworząc stronę o Nekromanie, dodając informację, że „uwielbiał filmy Clarka Gable”. Phoebe napisała również o czarowniku Antonie

Wiele zaklęć w Księdze Cieni jest stworzone pod korzyść osobistą - nigdy nie zostało wyjaśnione dlaczego, gdyż z założenia nie powinny tam być - możliwe jednak, że są tam po to, aby nauczyć przyszłe czarownice o konsekwencjach używania magii dla własnych korzyści.  

W epilogu, Piper, Phoebe i Paige dodały własne tytuły, opowiadając o ich wspólnych zmaganiach przez te wszystkie lata jako Czarodziejki, tak aby przyszłe pokolenia posiadały wiedzę na ich temat.

Leo dodał stronę pod tytułem, „Rady dla przyszłych duchów światłości” opisując jak duchy światłości używają swoich mocy, zrobił to dla swoich synów - Chrisa i Wyatta na wypadek, gdyby go nie było, aby mógł ich nauczyć czegoś pośrednio.

W końcówce epilogu widzimy jak Wyatt i Chris przygotowują eliksiry z księgą otwartą przed nimi - co oznacza, że siostry przestały walczyć z demonami, a ich przeznaczenie jako czarodziejki wypełniło się.

Wygląd

Księga Cieni jest wielka, porównywalnie do rozmiaru encyklopedii. Jest pokryta zieloną skórą, z przodu widnieje znak triquetry z okręgiem, który symbolizuje „Moc Trzech” oraz ród wiedźm Warren. Po 300 latach księga jest w bardzo dobrej kondycji, a strony są żółtawe, tknięte wiekiem.

Została zapisana ręcznie, z ozdobieniami kaligraficznymi. Księga została napisana przez cały ród Warren, przez pokolenia. Jest całkiem możliwe, że są wpisy także bliskich przyjaciół. Zawiera wiele ilustracji, opisów demonów i innych magicznych stworzeń. Większość Księgi jest po angielsku, jednak są także wpisy po włosku i łacinie.

Moce i umiejętności

Księga Cieni dzięki błogosławieństwu posiada moce ochronne i wyczuwania. Księga nie może być zabrana poza rezydencję przez nikogo poza siostrami, dobrymi magicznymi stworzeniami, lub niemagicznymi stworzeniami. Jest to bardzo ważne i siostry mogłyby być dużo słabsze bez tej wiedzy. Pomimo tego, że księga jest chroniona przez dobrą magię, zło znalazło parę sposobów jak obejść ochronę Księgi i przejęło ją kilkakrotnie.

Próby kradzieży Księgi Cieni

Wiele złych istot próbowało ukraść Księgę Cieni.

Zmiennokształtni

Troje zmiennokształtnych, udających sąsiadów Czarodziejek próbowało ukraść księgę udając listonosza. Mogli tylko dotknąć księgę (pokazuje nam to, jak czarodziejki były wtedy jeszcze niezbyt silne, aby księga mogła wytworzyć pole ochronne),  jednak nie mogli wynieść jej poza drzwi wejściowe.

Abraxas

AbraxasLevitation

Ten Demon próbował przejąć księgę przyzywając ją do Planu Astralnego. To było możliwe, ponieważ technicznie księga wciąż była w domu, tyle że na innym planie astralnym. Dzięki swojej mocy telekinezy, mógł przewracać strony księgi bez ranienia się lub odpychania. Przez czytanie zaklęć od tyłu prawie związał moce czarodziejek, jednak te odzyskały księgę, gdy ten czytał ostatnie zaklęcie.

Cole Turner

200px-4x16-Cole-Evil

Ludzka część Belthazora próbowała ukraść księgę,  jednak ta była już wystarczająco silna, by nie pozwolić się dotknąć złemu. W rezultacie księga odleciała kawałek dalej i odskakiwała od niego za każdym razem, gdy ją dotykał.

Dantalian

130px-Dantalian Infobox

Mroczna kapłanka o imieniu Dantalian pracowała z czarnoksiężnikiem Zile, który próbował poślubić Prue i przeprowadzić mroczną ceremonie ślubu, co przemieniło Prue w złą wiedźmę. Magia sióstr była połączona, więc Piper i Phoebe oraz księga również się zmieniły. Gdy Księga stała się zła, Dantalian mogła ją ukraść i posiąść jej moc w swoje własne ręce. Była ona pierwszą złą osobą, której udało się wynieść księgę z domu. Po unicestwieniu czarnoksiężnika zło zostało złamane, a siostry i księga wróciły do normy.

Bacarra

Bacarra

Czarownik Bacarra z przyszłości, pojawił się w teraźniejszości czarodziejek i spotkał się ze swoją przeszłą osobowością pomagając mu w zdobyciu księgi. Dzięki swojej wiedzy wiedział jak to zrobić, przygotował eliksir, dzięki czemu księga go nie odtrącała. Ukradł księgę i zdobył dostęp do eliksirów, o których żaden z demonów nigdy nie słyszał. Na szczęście Piper cofnęła się w czasie i nie pozwoliła Bacarrze ukraść księgi.

Siostry Stillman

200px-6x04-StillmanSisters

Trzy złe czarownice, niższego szczebla - siostry Stillman rzuciły zaklęcie, dzięki któremu świat widział je jako czarodziejki, dzięki czemu mogły dotknąć księgi, nie pozwalając prawdziwym siostrą dotknąć jej. Siostry Stillman weszły do rezydencji i przeczytały zaklęcie odbierające czarodziejkom moc. Na szczęście dzięki ich duchowi światłości - Chrisowi, zdołały udowodnić, że Stillman są oszustkami. Ten podstępem odebrał im moc. Prawdziwe siostry przeczytały zaklęcie i dostały z powrotem swoje moce, związując moc sióstr Stillman po czym je unicestwiły.

Zankou

Zankou book of shadows-1-

Demon Zankou próbował ukraść księgę zabijając przyjaciół czarodziejek i przyzywając do życia ich straconych niewinnych, tak aby poczuły się słabe i niepewne. Ochrona księgi osłabła się, dzięki czemu Zankou mógł ją odebrać, jednak potrzebował magii sióstr, by móc użyć magii księgi. Siostry odzyskały „zaufanie” księgi dzięki „Zaklęciu Mocy Trzech”.

Znane informacje z Księgi

  • Dominus Trinus: pierwsza strona w Księdze Cieni. Phoebe przeczytała to zaklęcie na głos w pierwszym odcinku, pierwszego sezonu, po czym siostry otrzymały moce.
  • Barbas: napisane przez Patty Halliwell, aby nauczyć swoje córki, że w piątek 13-ego, co kilkaset lat Barbas wraca na Ziemie i można pokonać go jedynie ufając najsilniejszej magii na Świecie - miłości.
  • Informacje o Nell: napisane po łacinie, treść mówi o czarownicy imieniem Nell, która zamknęła czarnoksiężnika Malcolma w obrazie, w roku 1920.
  • Zaklęcie wygnania Suxen: napisane przez starszych wiele lat temu, na wypadek gdyby ród Warren straciła kontrolę nad Nexusem.
  • Zaklęcie odegnania Woogymana: stworzone przez Penny, ale dodane przez Phoebe w 1999. Pierwsze zaklęcie dodane przez czarodziejki do Księgi Cieni.
  • Ludzka forma Belthazora: napisane przez Phoebe, dodając użyteczne informacje na temat Cole'a dla przyszłych pokoleń.
  • Rady dla przyszłych duchów światłości: napisane przez Leo Wyatta dla swoich synów - Chrisa oraz Wyatta Halliwellów, aby ich czegoś nauczyć podczas kiedy jego mogłoby zabraknąć.
  • Końcowe wpisy: napisane przez Phoebe, Piper i Paige, opisujące lata, które przeżyły będąc czarodziejkami dla następnych pokoleń.